W miniony weekend w Wołowie odbyła się czwarta edycja Wołowskich Dni Japonii. Po wymuszonej przez COVID przerwie mieszkańcy mogli kolejny raz uczestniczyć w wydarzeniach poświęconych japońskiej kulturze, tradycji i literaturze. Było to wyjątkowa edycja, gdyż w całości odbyła się na powietrzy, przy prowadzonej przez wołowską bibliotekę, kawiarence Fraszka, która zlokalizowana jest na terenie basenu. Dotychczas wydarzenie gościło już w szkołach, w wołowskim ratuszu i starostwie, a także na halach sportowych. Kameralny charakter tegorocznej edycji przypadł do gustu wołowianom, co przełożyło się na wysoką frekwencję.
W programie czwartej edycji Wołowskich Dni Japonii znalazły się m.in. spotkania autorskie, pokazy samurajskie, wystawa mieczy japońskich, rozmowy o relacjach polsko-japońskich i geopolityce, a także bloki dla dzieci - poświęcone japońskim bajką , które uzupełniały program i umożliwiały rodzicom spokojne uczestnictwo w dedykowanych wydarzeniach. Ofertę Wołowskich Dni Japonii wzbogacił także Book Truck, zaprzyjaźnionej z wołowską biblioteką wrocławskiej księgarni Tajne Komety, który przyjechał do Wołowa z poszerzoną o pozycje poświęcone Japonii, japońskiej kulturze i tradycji.
Wśród gości biorących udział w wydarzenia na największą uwagę zasługują:
Karolina Bednarz - japonistka, reportażystka, autorka książki „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” (Czarne, 2018), współzałożycielka i szefowa wydawnictwa i księgarni Tajfuny, tłumaczka (Ango Sakaguchi, „W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie”). Aktualnie pracuje nad nową książką reporterską o Japonii i tłumaczeniem reportażu „Black Box” Shiori Itō o japońskim #MeToo oraz powieści Yūko Tsushimy "Hikari no ryōbun”.
Paweł Nowaczek - członek NBTHK (saitama branch) - japońskiej organizacji rządowej zajmującej się pielęgnacją i utrzymaniem tradycji mieczowej oraz jeden z największych znawców mieczy japońskich w Polsce.
Michał Torz - Instytut Studiów Wschodnich i ekspert Warsaw Institut.
Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej to grupa, która zrzesza fascynatów kultury Japonii XV i XVI wieku, ze szczególnym naciskiem na okres Sengoku. Grupa powstała w sierpniu 2005.
Grzegorz Żak - animator kultury i pisarz. Grzegorz Żak jest autorem kilku tysięcy wierszyków, kilkuset piosenek, kilkudziesięciu opowiadań, kilkunastu książek oraz kilku sztuk teatralnych. Jest także laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów - literackich i kabaretowych.
Wołowskie Dni Japonii od pierwszej edycji objęte są patronatem burmistrza Dariusza Chmury oraz NBTHK, a ich organizatorem jest Rafał Zając.
Już dzisiaj zapraszamy na kolejną - V edycje WDJ, która odbędzie się w drugiej połowie maja 2023 roku.