Za nami wyjątkowe niedzielne południe w lubiąskim klasztorze, gdzie miała miejsce premiera najnowszej książki Tomasza Bonka, pochodzącego z Wołowa reportera-dokumentalisty, który ostatnie lata swojej działalności poświęcił pocysterskiemu zespołowi pałacowo-klasztornemu w Lubiążu. Jeszcze nie tak dawno mieliśmy przyjemność rozmawiać z autorem o drugowojennych losach Dolnego Śląska, w tym Lubiąża i Brzegu Dolnego, przez pryzmat sieci obozów pracy i "przemysłu śmierci", który funkcjonował dzięki nieludzkiej pracy więźniów. Przyszedł czas, aby skupić się na opisaniu historii "lubiąskiego cudu" z perspektywy wieków i wielu wydarzeń o zasięgu lokalnym, a także międzynarodowym, które w różny sposób odcisnęły swój znak w tym miejscu świata.
Europejski skarb w sercu Dolnego Śląska.
"Lubiąż. Biografia Cudu" to pierwsza tego typu praca dokumentująca losy obiektu, która w różnych okolicznościach i okresach historycznych opisuje dzieje z perspektywy "klasztorno-centrycznej", co pozwala czytelnikowi lepiej zapoznać się z tym wyjątkowym obiektem. Autor uświadamia czytelnikowi jak ważne jest to miejsce z punktu widzenia historii, nie tylko lokalnej, ale i europejskiej, co pokazują losy "klasztoru" oraz znajdujące się w nim dzieła Michaela Willmanna - "śląskiego Rembrandta".
Książka - apel do rządzących.
Jeden z największych obiektów w Europie i na świecie, prawie trzykrotnie większy niż Wawel, zapisany w historycznych losach kilku narodów i wielu okresów historycznych, położony w idealnym miejscu - z ogromnym potencjałem. Do lat 90. wielu mieszkańców "ziem odzyskanych" sceptycznie podchodziło do polskiej przyszłości Dolnego Śląską. Jednak od przeszło 30 lat nikt już nie poddaje w wątpliwość polską przyszłość tych terenów, więc dlaczego zabytek o takiej skali nadal jest traktowany po macoszemu przez Polskę? Dlaczego przez minione 30 lat żaden rząd nie pochylił się poważnie nad miejscem, które powinno być jednym z najjaśniejszych punktów na turystycznej mapie, nie tylko Polski, ale tej części Europy?
W walce o przyszłość Lubiąża.
Tomaszowi Bonkowi należą się duże słowa uznania i wsparcie za walkę, którą podjął, pisząc "Lubiąż. Biografia Cudu". Miejmy nadzieję, że książka zwiększy zainteresowanie tym wyjątkowym obiektem i wpłynie na świadomość rządzących i przyszłość pocysterskiego zespołu klasztorno-pałacowo klasztornemu w Lubiążu. Książka, zwłaszcza jeśli chodzi o czytelników z powiatu wołowskiego, jest obowiązkową pozycją, która lada moment będzie dostępna w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wołowie oraz w wołowskiej księgarni.