W jaki sposób przymierzyć się do utworzenia Izby Pamięci? To było hasło przewodnie spotkania, które odbyło się w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej. W dyskusji, którą zorganizowali Dariusz Chmura - burmistrz gminy Wołów oraz Rafał Zając - dyrektor biblioteki, wzięli udział przedstawiciele Centrum Historii Zajezdnia / Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" oraz przedstawiciele lokalnych środowisk zajmujących się różnymi aspektami historii ziemi wołowskiej. Wśród nich były osoby związane m.in. ze Stowarzyszeniem Lubiąż, Stowarzyszenie Historii Wołowa.
Rafał Zając - dyrektor biblioteki podkreśla, że naszym celem jest zinstytucjonalizowanie procesu tworzenia Izby Pamięci już od samego początku, gdyż mamy świadomość wagi przedsięwzięcia i jego roli społecznej, a nasza lokalna społeczność ma różne doświadczenia związane podobnymi inicjatywami. Od 1976 r. mieliśmy już muzeum, które przestało istnieć w 1992 r., a pozostałe po nim zbiory zostały niestety rozproszone... Właśnie dlatego podjęliśmy współpracę z wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia / Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" i razem będziemy realizować kolejne etapy tworzenia Wołowskiej Izby Pamięci.
W ramach pierwszej roboczej dyskusji poruszone zostały następujące tematy:
🟢 kwestia podmiotu prowadzącego przygotowania do utworzenia przyszłej Izby Pamięci.
🟢 formalne warunki dotyczące pozyskiwania zbiorów i prawne uregulowanie wypożyczenia lub przekazania zbiorów.
🟢 stworzenie i sformalizowanie procesu inwentaryzacji zbiorów oraz utworzenie bazy danych.
🟢 digitalizacja pozyskanych zbiorów.
🟢 bieżące tworzenie cyklicznych i okolicznościowych ekspozycji z wykorzystaniem posiadanych zbiorów.
🟢 prace koncepcyjne zmierzające do przygotowania projektu "żywej i interaktywnej Izby Pamięci", która pozwoli nie tylko stworzyć wystawę materialną z elementami interaktywnymi, ale także umożliwi wkomponowanie zbiorów w kontekst realistyczny, co ułatwi przedstawienie elementów wystawy w charakterystycznych dla niego okolicznościach.
Pierwszym etapem przygotowań do utworzenia Izby Pamięci jest realizacja aktywności komunikacyjnej, która skupia się na konsultacjach i promowaniu idei Izby Pamięci, a także zdobyciu wiedzy nt. oczekiwań społeczności oraz jej stanu wiedzy nt. historii, także najnowszej.
Spotkajmy się:
12.10.2022 r. | godz. 18:00 | Starty Wołów | świetlica
Pierwsze spotkanie informacyjne odbędzie się już 12 października o godz. 18:00 w Starym Wołowie (świetlica wiejska), przy okazji spotkania roboczego dot. prac nad monografią miejscowości. Spotkanie ma formułę otwartą, więc wszystkich serdecznie zapraszamy.
14.10.2022 r. | godz. 17:00 | Wołów | biblioteka - czytelnia
Spotkanie poświęcone wyłącznie kwestią związanym z Izbą Pamięci. Podczas spotkanie dyrektor przedstawi zarys przedsięwzięcia oraz plan prac i zagadnienia formalne.